Kodlama
Trend

Torino Projesi Görme Engelliler İçin Kodlama

Kodlama ( Programlama ) son yıllarda bireylerin en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Endüstri 4.0 ile STEM kariyer meslekleri arasındaki ilişki incelendiğinde kodlamanın neden bu kadar önemli bir ihtiyaç olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Kodlama ( Programlama ) son yıllarda bireylerin en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Endüstri 4.0 ile STEM kariyer meslekleri arasındaki ilişki incelendiğinde kodlamanın neden bu kadar önemli bir ihtiyaç olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan 4. Sanayi devrimin gerçekleşmesi ile birlikte bu alanlarda çalışacak gerekli insan gücünü yetiştirilmesi için kodlama en önemli ihtiyaç olacaktır. Kodlama denilince akla her zaman bilgisayarların veya makinelerin programlanması gelmektedir. Bu çoğunlukla doğru olsa da eğitimde kodlama denilince bireylere bilgisayarların ve makinelerin kodlanmasının öğretilmesinin yanı sıra analitik düşünme becerileri ile problem çözme becerilerinin öğretilmesi de hedeflenmektedir.

Bu bahsettiğimiz becerilerin öğretilmesi için son zamanlarda birçok basılı ve online kaynak hazırlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Eğitim Platformu EBA’da da kodlama ile ilgili bir etkinlik sayfası oluşturulmuştur. Kodlama alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde görme yetersizliği olan bireyler ile ilgili herhangi bir kodlama eğitim materyaline rastlanmamıştır. Bu eksiklikten yola çıkarak hazırlamış olan “Kodla Gör” eğitim materyali ile kodlama becerilerini dokunma duyularına hitap ederek görme yetersizliği olan bireylerin öğrenmelerini sağlamak amaçlanmıştır. Kodla Gör hazırlanırken öncelikle kodlama materyalinin parçaları 3D tasarım programı ile tasarlanmış ve ardından 3D yazıcı ile çıktı alınmak suretiyle oluşturulmuştur. Görme engelli bireyler ile bizzat yapılan görüşmelerde Kodla Gör materyali denenmiş ve görülen eksikliklerin giderilmesine devam edilmektedir.

Kodlama Nasıl Olmalı

Teknoloji günlük yaşamın her yönüne gömüldüğünden, okullarda bilgisayar bilimi eğitimi giderek artan bir odak noktasıdır. Son yıllarda, çocuklara hem sayısal düşünme hem de kod yazmanın öğretilmesi için bir hareket vardır. Bu sürücü, özellikle çocuklar için programlama dillerinin gelişimini motive etti, böylece hem okul içinde hem de dışında kodlamayı öğrenebilirler. Bu mevcut dillerin büyük çoğunluğu, kod girme (örneğin, sürükle ve bırak yoluyla) veya kodun çalıştırılmasının sonucunu deneyimlemeyi gerektirir (örneğin, robotların hareketli bir animasyonunu izleyerek). Sonuç olarak, küçük görme yetisi olmayanlar için çalışan çocuklar için programlama dilleri yoktur.
Bu projede, görme düzeyi ne olursa olsun, 7–11 yaş arası çocuklara sayısal düşünme becerileri ve temel programlama kavramlarını öğretmek için bir fiziksel programlama dili tasarlıyoruz. Bunu yapmak için, bu proje, yinelenen geliştirme ve prototip teknolojisinin hedeflenen kullanıcılarla dağıtımını kullanarak, kullanıcı merkezli bir tasarım yaklaşımını izler. Sonuç, tüm görsel yeteneklerin çocuklarına önemli hesaplama becerileri kazandıracak ve herkes için yaratıcı, ilgi çekici ve eğlenceli öğrenme deneyimleri sağlayacaktır.

Ekip, teknolojinin gelişmesine devam ediyor ve şimdi, Sonbahar 2017’de yaklaşık 100 çocukla genişletilmiş bir beta denemesi yapmak için Royal National Blind People (RNIB) Enstitüsü ile birlikte çalışmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı