Robot
Trend

Lego’dan Yeni Robotik Seti Spike

Dünyaca ünlü yapı oyuncakları firması olan lego tarafından geliştirilen yeni nesi robotik seti Spike ağustos ayında satışa çıkıyor.

Dünyaca ünlü yapı oyuncakları firması olan lego tarafından geliştirilen yeni nesi robotik seti Spike ağustos ayında satışa çıkıyor. Lego firması sadece yapı oyuncakları değil aynı zamanda son yıllarda STEM temeli robotik, kodlama ve bilgi işlemsel düşünme becerileri geliştirici setlerde piyasaya sürüyor. Bunlardan ön önemlileri mindstorms ev3 ve wedo gibi setlerdi. Bu setlerde lego firması tarafından geliştirilen bir kodlama mantığı kullanılıyordu. Bu mantıkta kodlama çocuklar için çok yaygın olarak kullanıan Scratch ile tamamen farklı olduğu için Scratch bilen çocuklar Lego programlamaya geçtiği zaman yeniden herşeyi baştan öğrenmek zorunda kalıyolardı. Bu soruna lego yeni robotik seti Spike’ta son vermiş görünüyor çünkü artık Scratch temelli bir kodlama yapısına geçmiş bulunuyor.

Yeni nesil Robotik seti Spike eleştirel düşünmek, problemlere daha eğlenceli bir bakış açısı sunarak çözülmesine yaradımcı olmak gibi özelliklerle 10 yaş üstü çocuklar için eğlenceli bir set. Derslerle de entegre olacak şekilde hazırlanmış planlar ile bir etkinlğin 45 dakikalık bir zamanda bitmesi hedeflenmiş. Kolay etkinliklerden yaratıcılıkta sınır tanımayacağınız etkinliklere kadar uzanan bir etkinlik listesi mevcut. Bu yapı aynı zamanda lego Wedo 2.0’da da aynı şekilde planlanmıştı.Ayrıca öğretmenler içinde ders kılavuzlarıda mevcut.Kutu içeriğine kısaca bakacak olursak parçalar lego teknik ve normal lego ürünlerinin karışımı şeklinde gözüküyor. Diğer setlerde olduğu gibi Spike setinde de bir akıllı tuğla mevcut ve kodlamaları yaptığınızda bu akıllı tuğlaya yükleyebiliyorsunuz. Bu kontrol ünitesinin bluetooth bağlantısı, hoparlörü, Gyro sensörü de dahili olarak bulunmaktadır. 329 dolarlık yurt dışı fiyatı aslında yurt dışı asgari ücret politikasında göre normal gözükse de böyle bir robotik setin ülkemizde vergiler dahil fiyatı 2500 – 3000 TL bandında olması setin biraz pahalı olması anlamına geliyor. Ürünün piyasaya çıkmasıyla daha ayrıntılı incelemeler yapılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı