Robot

MotionBlock Robotik Kiti

Robotik kitler üreten firmalar gün geçtikçe ürün gamlarına yeni ürünler ekleyerek veya ürünlerini güncelleyerek piyasada tutunmaya çalışıyorlar. MakeBlock Amerika menşeili bir robotik firmasıdır. Bu firmanın birçok ürününü bizzat kullanmış ve test etmiş biri olarak. Genellikle gençlere hitap eden ürünlerinin daha çok ön planda olduklarını söyleyebilirim. Bu günkü yazımızda ise MakeBlock’un yeni ürünü MotionBlock’a bir göz atacağız.

MotionBlock piyasadaki diğer önemli iki rakibi olan LEGO Mindstorms ve K’Nex Robotics ile rekabet edebilmesi için geliştirilmiş. İlk bakışta söyleceyebileceklerimiz şunlar. Eski MakeBlock robot kitlerinde olan vidalar ve somunları bu settede görsekte ayrıca Lego Mindstorms gibi kablo karmaşasına da son vermiş gözüküyor. Yaş grubu olarak 13-14 yaş ve üstü bir kitleyi hedeflemiş olan MotionBlock sağlam bir kutu ve daha kaliteli bir plastik malzemesi ile piyasayı etkileyebilecek gibi duruyor.

İçerik

kitin beyni olan Master Control Bloğu aynı Lego Akıllı Tuğla gibi düşünüleek tasarlanmış ve ayrıca şarj edilebilir pilleride yerleştirebileceğiniz bölümü de ihtiva etmektedir. Robotu kodlayabilmek için Mblock yazılımına ilaveten Pyhton ile de programlama yapabileceğiniz bir ekleme yapılmış. Kodlama için robotunuzu usb ve bluetooth seçenekleri ile bilgisayarınıza ve tabletinize bağlayabilirsiniz.

 

Modeller

Makeblock uygulaması, bir robot kol, robot evcil hayvanlar ve oyuncaklar ve araçlar dahil olmak üzere robotik için yaygın olarak kullanılan birçok kullanım alanını kapsayan 10 farklı model oluşturma talimatlarını içerir. Bu modeller üzerinde çalıştıktan sonra isterseniz kendi model ve tasarımlarınıza geçebilirsiniz. İsterseniz kendinizi bu konuda yetkin hissediyorsanız modeller atlayıp direk tasarımlarınıza da başlayabilirsiniz.

499 dolarlık yurt dışı satış fiyatı yine genel olarak diğer robot kitleri içinde söylediğimiz gibi ortalama asgari ücretin 1550 dolar ve avro civarında olan ülkeler için çok uygun sayılabilir. Ancak TL ile almak zorunda olduğumuz için ayrıca ülkemize gelirken eklenen vergilerle Türkiye Fiyatı maalesef biraz yüksek oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı