Dünyadan EğitimEğitim

Çin’den Bir Kütüphane

Çin'den Aynalı Bir Kütüphane

Gittiğimiz şehirlerden veya internette bulduğumuz kütüphanelerden örnekleri sitemizde sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere aynalı bir tasarıma sahip Çin’de bulunan bir kütüphane örneğini paylaşmak istiyoruz. Aynalı yapısı sayesinde kitaplar olduğundan daha çok görünerek etrafınızı kitaplar kaplamış hissini veriyor. Bu yapılar insanları içeri girdikleri anda etkileyerek araştırma yapma, kitap okuma isteği oluşturuyor zaten.

Tasarımlardan ziyade bir kütüphane için önemli olan içindeki kitaplar ve yaşam alanlarıdır. Bu dediğimiz kütüphane türünü yani tam bir yaşam alanı olan kütüphane türünü daha önce Rotterdam Merkez Kütüphanesi yazımızda paylaşmıştık. Bu tip kütüphaneler insanların sadece kitap okuduğu değil aynı zamanda toplantılar yapabildiği, müzik dinleyebildiği, internette araştırma yapabildiği ve ders çalışılabilecek mekanların olduğu yerleri ülkemizde maalesef bu tip mekanları bulmak çok zor ilk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi bu anlanmda ülkemizde bir ilk olma anlamını taşıyor. Umarız bu tip kütüphane yaşam alanları ülkemizin belli başlı bir çok iline yaygınlaşır ve bir çok insanın ulaşımı kolaylaşır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde:

Türkiye’de ve bazı durumlarda yurt dışında yayımlanmış her türlü kitap, dergi, gazete gibi yayımların belirli sayıda nüshasının saklandığı “Derleme Kütüphane” statüsüne 3 Haziran 2017’de kavuşan kütüphaneye, bu kararın ardından Türkiye’de yayımlanan tüm yayınlardan birer kopya gelmeye başladı.

Kütüphane ve Yayın Müdürlüğünün mayıs 2016’da kurulmasının ardından kütüphane için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, İstanbul ve Afyonkarahisar’da yaklaşık 300 kişi çalışma yürüttü.

Basılı kaynakların yanı sıra elektronik kaynak aboneliklerine de başlanan kütüphanede, 100 farklı ülkeden 134 farklı dilde basılı kitap ile 120 milyon makale ve rapor, uzunluğu 201 kilometreyi bulanan raflarda yer alıyor.

16 sütunlu Cihannüma Salonu’nda “Dünya Kitaplığı”

Tarihteki 16 Türk Devletini temsilen 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu, 3 bin 500 metrekare alanda, 224 kişilik oturma kapasitesi ve yaklaşık 200 bin kitaptan oluşan koleksiyona sahip. Salonun kubbesinde, Alak Suresi’nin “O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir” şeklindeki 4 ve 5. ayetleri yazıldı.

Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdürlüğü ile yürütülen çalışmayla Türkiye’nin yurt dışı temsilcilikleri bulunan tüm ülkelerden getirilen, ilgili ülkenin kültür, tarih konularını içeren kitaplar, Kütüphanenin Cihannüma Salonu’nundaki “Dünya Kitaplığı” kısmında sergilenecek.

Dünya Kitaplığı’nda, aralarında Özbekistan, Hindistan, Şili, Fransa, Çin ve Belarus’un da bulunduğu bazı ülkelerin kitaplarını, bu ülkelerin büyükelçileri ve temsilcileri bizzat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelerek teslim etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise özel temsilcisini göndererek, Fransa Milli Kütüphanesi ile ortak çalışmalar yapılabileceğini Türk yetkililere iletti.

Koleksiyon sağlamada ve geliştirmede, bağış ve derleme yayınların yanı sıra, Türkiye’de yayımlanan kitap, DVD, CD ve diğer yayınların büyük bir kısmının satın alındığı kütüphanede, Türkiye ve yurt dışında yayımlanan, baskısı bulunan kitapların önemli bir kısmı satın alınarak koleksiyona kazandırıldı.

Kütüphane hizmetlerinin yanı sıra yaşam boyu eğitim merkezi olması da hedeflenen kütüphanede, çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik yapay zeka, siber güvenlik, artırılmış gerçeklik, kodlama gibi kurslar ve eğitim faaliyetleri de düzenlenecek.

Teknoloji sınıfları ve atölyeleri Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Turkcell ve Türk Telekom iş birliğiyle yapılan kütüphanede Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının sayısallaştırılmış 45 milyon belgesine ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığının 500 bin kitabının künye bilgisi ile 100 binin üzerinde nadir/yazma eser görüntüsüne ulaşılacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskanligi-millet-kutuphanesi-persembe-gunu-acilacak/1736619

Etiketler
Daha Fazla Göster

Hikmet Tutaysalgır

Eğitimin ve Teknolojinin buluştuğu noktada tüm eğitimci, öğrenci ve teknoloji severlere dünyadaki gelişmeleri aktarmak ve faydalanmalarını sağlamak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Eğitim Teknoloğu - İntel Öğretmen Programı Öğretmen Eğiticisi - Fatih Projesi Öğretmen Eğiticisi - Google Certified Educator - Microsoft İnnovative Educator - Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı